| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2013, June. Released 2013, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 117 x 62 x 12.4 mm (4.61 x 2.44 x 0.49 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Single |
No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1750 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 99 USD |