T-Mobile Revvlry
5.3/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The T-Mobile Revvlry is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the T-Mobile Revvlry at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 38(2600), 66(1700/2100), 71(600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 148.6 x 71.4 x 8.1 mm (5.85 x 2.81 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 81.1 cm2 (~76.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 200 USD |
● Questions about this phone
When was the T-Mobile Revvlry released?
The T-Mobile Revvlry was announced 2019, July.
What is the T-Mobile Revvlry's display size?
The T-Mobile Revvlry has a 5.7 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the T-Mobile Revvlry have?
The T-Mobile Revvlry comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the T-Mobile Revvlry have?
The T-Mobile Revvlry is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the T-Mobile Revvlry have?
The T-Mobile Revvlry features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the T-Mobile Revvlry battery capacity?
The T-Mobile Revvlry has a 3000 mAh battery.
Does the T-Mobile Revvlry support 5G?
No, the T-Mobile Revvlry does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the T-Mobile Revvlry run?
The T-Mobile Revvlry runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the T-Mobile Revvlry?
AppsApk's editorial team rates the T-Mobile Revvlry at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.