T-Mobile Revvlry+
5.6/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.24 inches · 1080×2270
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The T-Mobile Revvlry+ is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.24 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the T-Mobile Revvlry+ at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 20(800), 66(1700/2100), 71(600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 158.5 x 75.2 x 8.6 mm (6.24 x 2.96 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.24 inches, 97.5 cm2 (~81.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2270 pixels, 19:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.7, 1.22µm, PDAF, OIS 5 MP, f/2.2, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, 1.25µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 27W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 350 USD |
● Questions about this phone
When was the T-Mobile Revvlry+ released?
The T-Mobile Revvlry+ was announced 2019, July.
What is the T-Mobile Revvlry+'s display size?
The T-Mobile Revvlry+ has a 6.24 inches display with 1080 x 2270 pixels resolution.
How much RAM does the T-Mobile Revvlry+ have?
The T-Mobile Revvlry+ comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the T-Mobile Revvlry+ have?
The T-Mobile Revvlry+ is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the T-Mobile Revvlry+ have?
The T-Mobile Revvlry+ features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the T-Mobile Revvlry+ battery capacity?
The T-Mobile Revvlry+ has a 3000 mAh battery.
Does the T-Mobile Revvlry+ support 5G?
No, the T-Mobile Revvlry+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the T-Mobile Revvlry+ run?
The T-Mobile Revvlry+ runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the T-Mobile Revvlry+?
AppsApk's editorial team rates the T-Mobile Revvlry+ at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.