| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2006, Q1 |
| Status | Cancelled |
| Dimensions | 96.5 x 49.5 x 15.4 mm (3.80 x 1.95 x 0.61 in) |
| Weight | 76 g (2.68 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Card slot | No |
| Internal | 7MB |
| Single | VGA |
| Video |
No |
| Single | No |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Colors | Black |