Telit t200
1.3/ 10
Announced 2006Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 128×160
- CameraNo
- Memory—
- Battery730 mAh
- OSNo
Sponsored
The Telit t200 is a smartphone announced 2006. A 730 mAh battery. AppsApk rates the Telit t200 at 1.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2006, Q1 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 96.5 x 49.5 x 15.4 mm (3.80 x 1.95 x 0.61 in) |
| Weight | 76 g (2.68 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
PLATFORM | |
| OS | No |
| GPU | 7MB |
MEMORY | |
| Card slot | VGA |
| Internal | No |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 730 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Red |
● Questions about this phone
When was the Telit t200 released?
The Telit t200 was announced 2006, Q1.
What is the Telit t200 battery capacity?
The Telit t200 has a 730 mAh battery.
Does the Telit t200 support 5G?
No, the Telit t200 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Telit t200 run?
The Telit t200 runs No.
What is AppsApk's rating for the Telit t200?
AppsApk's editorial team rates the Telit t200 at 1.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.