Telit t650
1.4/ 10
Announced 2006Cancelled
- NetworkGSM
- Display— · 128×160
- CameraVGA
- Memory—
- Battery800 mAh
- OS—
Sponsored
The Telit t650 is a smartphone announced 2006. A 800 mAh battery. AppsApk rates the Telit t650 at 1.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
1.0
display
2.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2006, Q1 |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 90 x 44 x 17 mm (3.54 x 1.73 x 0.67 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
MEMORY | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 64MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | VGA, rotating lens |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Telit t650 released?
The Telit t650 was announced 2006, Q1.
What is the Telit t650 battery capacity?
The Telit t650 has a 800 mAh battery.
Does the Telit t650 support 5G?
No, the Telit t650 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Telit t650?
AppsApk's editorial team rates the Telit t650 at 1.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.