Telit t800
1.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2006Cancelled
- NetworkGSM
- Display— · 176×220
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery860 mAh
- OS—
Sponsored
The Telit t800 is a smartphone announced 2006. Key specs include a 2 MP main camera and a 860 mAh battery. AppsApk rates the Telit t800 at 1.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
2.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2006, Q1 |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 95 x 49 x 16.7 mm (3.74 x 1.93 x 0.66 in) |
| Weight | 91 g (3.21 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
MEMORY | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 64MB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| USB | Proprietary |
| Radio | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 860 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Red |
● Questions about this phone
When was the Telit t800 released?
The Telit t800 was announced 2006, Q1.
What camera does the Telit t800 have?
The Telit t800 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Telit t800 battery capacity?
The Telit t800 has a 860 mAh battery.
Does the Telit t800 support 5G?
No, the Telit t800 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Telit t800?
AppsApk's editorial team rates the Telit t800 at 1.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.