| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Announced | 2006, Q1 |
| Status | Cancelled |
| Dimensions | 90 x 44 x 17 mm (3.54 x 1.73 x 0.67 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Card slot | microSD |
| Internal | 64MB |
| Single | VGA, rotating lens |
| Video | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Colors | Black |