Telit t250
1.4/ 10
Announced 2006Cancelled
- NetworkGSM
- Display— · 128×160
- CameraVGA
- Memory—
- Battery800 mAh
- OS—
Sponsored
The Telit t250 is a smartphone announced 2006. A 800 mAh battery. AppsApk rates the Telit t250 at 1.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2006, Q1 |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 96.5 x 49.5 x 15.4 mm (3.80 x 1.95 x 0.61 in) |
| Weight | 76 g (2.68 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 7MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Telit t250 released?
The Telit t250 was announced 2006, Q1.
What is the Telit t250 battery capacity?
The Telit t250 has a 800 mAh battery.
Does the Telit t250 support 5G?
No, the Telit t250 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Telit t250?
AppsApk's editorial team rates the Telit t250 at 1.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.