| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, August |
| Dimensions | 145.2 x 73.5 x 9.2 mm (5.72 x 2.89 x 0.36 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz |
| GPU | Adreno 304 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP, AF |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Colors | Black, Silver |