Unnecto Quattro V
3.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1600 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Unnecto Quattro V is a smartphone announced 2016. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1600 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Unnecto Quattro V at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, July |
BODY | |
| Dimensions | 120.3 x 63.2 x 11.7 mm (4.74 x 2.49 x 0.46 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Blue |
● Questions about this phone
When was the Unnecto Quattro V released?
The Unnecto Quattro V was announced 2016, May.
What is the Unnecto Quattro V's display size?
The Unnecto Quattro V has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Unnecto Quattro V have?
The Unnecto Quattro V comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Unnecto Quattro V have?
The Unnecto Quattro V is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Unnecto Quattro V have?
The Unnecto Quattro V features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Unnecto Quattro V battery capacity?
The Unnecto Quattro V has a 1600 mAh battery.
Does the Unnecto Quattro V support 5G?
No, the Unnecto Quattro V does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Unnecto Quattro V run?
The Unnecto Quattro V runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Unnecto Quattro V?
AppsApk's editorial team rates the Unnecto Quattro V at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.