Unnecto Quattro S
3.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1400 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Unnecto Quattro S is a smartphone announced 2016. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1400 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Unnecto Quattro S at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/21 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, July |
BODY | |
| Dimensions | 124.5 x 64.5 x 10.2 mm (4.90 x 2.54 x 0.40 in) |
| Weight | 113 g (3.99 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 2.1 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Navy |
● Questions about this phone
When was the Unnecto Quattro S released?
The Unnecto Quattro S was announced 2016, May.
What is the Unnecto Quattro S's display size?
The Unnecto Quattro S has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Unnecto Quattro S have?
The Unnecto Quattro S comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Unnecto Quattro S have?
The Unnecto Quattro S is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Unnecto Quattro S have?
The Unnecto Quattro S features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Unnecto Quattro S battery capacity?
The Unnecto Quattro S has a 1400 mAh battery.
Does the Unnecto Quattro S support 5G?
No, the Unnecto Quattro S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Unnecto Quattro S run?
The Unnecto Quattro S runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Unnecto Quattro S?
AppsApk's editorial team rates the Unnecto Quattro S at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.