Unnecto Drone XS
3.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera3 MP
- Memory4 GB
- Battery1100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Unnecto Drone XS is a smartphone announced 2016. Key specs include a 3.5 inches display, up to 4GB storage, a 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 3 MP main camera, a 1100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Unnecto Drone XS at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 115 x 61 x 10.5 mm (4.53 x 2.40 x 0.41 in) |
| Weight | 113 g (3.99 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| CPU | 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 3 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Blue |
| Price | About 70 USD |
● Questions about this phone
When was the Unnecto Drone XS released?
The Unnecto Drone XS was announced 2016, May.
What is the Unnecto Drone XS's display size?
The Unnecto Drone XS has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the Unnecto Drone XS have?
The Unnecto Drone XS is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Unnecto Drone XS have?
The Unnecto Drone XS features a 3 MP main camera. Specifications: 3 MP.
What is the Unnecto Drone XS battery capacity?
The Unnecto Drone XS has a 1100 mAh battery.
Does the Unnecto Drone XS support 5G?
No, the Unnecto Drone XS does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Unnecto Drone XS run?
The Unnecto Drone XS runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Unnecto Drone XS?
AppsApk's editorial team rates the Unnecto Drone XS at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.