| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2007, October |
| Status | Cancelled |
| Dimensions | 99.5 x 47.5 x 18 mm (3.92 x 1.87 x 0.71 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.9 inches, 11.2 cm2 (~23.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~211 ppi density) |
| Card slot | microSD on both sides |
| Single | 2 MP, on each side |
| Video | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 930 mAh battery |
| Colors | White-gold, Yellow-gold |