WND Wind DUO 2200
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2007Discontinued
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery930 mAh
- OS—
Sponsored
The WND Wind DUO 2200 is a smartphone announced 2007. Key specs include a 1.8 inches display, a 2 MP main camera, and a 930 mAh battery. AppsApk rates the WND Wind DUO 2200 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2007, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 98 x 47.5 x 17.3 mm (3.86 x 1.87 x 0.68 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.0 cm2 (~21.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~222 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) on both sides |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | 2 MP, on each side |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| GPS | No |
| USB | 1.1 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 930 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black-silver, Gold-silver, Fuschia-silver |
● Questions about this phone
When was the WND Wind DUO 2200 released?
The WND Wind DUO 2200 was announced 2007, October.
What is the WND Wind DUO 2200's display size?
The WND Wind DUO 2200 has a 1.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the WND Wind DUO 2200 have?
The WND Wind DUO 2200 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the WND Wind DUO 2200 battery capacity?
The WND Wind DUO 2200 has a 930 mAh battery.
Does the WND Wind DUO 2200 support 5G?
No, the WND Wind DUO 2200 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the WND Wind DUO 2200?
AppsApk's editorial team rates the WND Wind DUO 2200 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.