WND Wind Van Gogh 2100
1.7/ 10
Announced 2007Cancelled
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 176×220
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery820 mAh
- OS—
Sponsored
The WND Wind Van Gogh 2100 is a smartphone announced 2007. Key specs include a 1.8 inches display, a 2 MP main camera, and a 820 mAh battery. AppsApk rates the WND Wind Van Gogh 2100 at 1.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
1.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2007, October |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 98 x 47.5 x 16.3 mm (3.86 x 1.87 x 0.64 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~157 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 128MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| GPS | No |
| USB | 1.1 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 820 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver-Gray, Silver-Fuchsia |
● Questions about this phone
When was the WND Wind Van Gogh 2100 released?
The WND Wind Van Gogh 2100 was announced 2007, October.
What is the WND Wind Van Gogh 2100's display size?
The WND Wind Van Gogh 2100 has a 1.8 inches display with 176 x 220 pixels (~157 ppi density) resolution.
What camera does the WND Wind Van Gogh 2100 have?
The WND Wind Van Gogh 2100 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the WND Wind Van Gogh 2100 battery capacity?
The WND Wind Van Gogh 2100 has a 820 mAh battery.
Does the WND Wind Van Gogh 2100 support 5G?
No, the WND Wind Van Gogh 2100 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the WND Wind Van Gogh 2100?
AppsApk's editorial team rates the WND Wind Van Gogh 2100 at 1.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.