WND Wind DUO 2100
1.6/ 10
Announced 2007Cancelled
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery930 mAh
- OS—
Sponsored
The WND Wind DUO 2100 is a smartphone announced 2007. Key specs include a 1.8 inches display, a 2 MP main camera, and a 930 mAh battery. AppsApk rates the WND Wind DUO 2100 at 1.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2007, October |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 98 x 47.5 x 17.3 mm (3.86 x 1.87 x 0.68 in) |
| Weight | 93 g (3.28 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.0 cm2 (~21.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~222 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD on both sides |
| Internal | 128MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 930 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gray |
● Questions about this phone
When was the WND Wind DUO 2100 released?
The WND Wind DUO 2100 was announced 2007, October.
What is the WND Wind DUO 2100's display size?
The WND Wind DUO 2100 has a 1.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the WND Wind DUO 2100 have?
The WND Wind DUO 2100 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the WND Wind DUO 2100 battery capacity?
The WND Wind DUO 2100 has a 930 mAh battery.
Does the WND Wind DUO 2100 support 5G?
No, the WND Wind DUO 2100 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the WND Wind DUO 2100?
AppsApk's editorial team rates the WND Wind DUO 2100 at 1.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.