| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, June |
| Dimensions | 115 x 61 x 10.5 mm (4.53 x 2.40 x 0.41 in) |
| Weight | 113 g (3.99 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| CPU | 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
| Single | 3 MP, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.3 MP, AF |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Colors | Black, White, Blue |
| Price | About 70 USD |