Unnecto Bolt
3.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Unnecto Bolt is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Unnecto Bolt at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 145.2 x 73.5 x 9.2 mm (5.72 x 2.89 x 0.36 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver |
● Questions about this phone
When was the Unnecto Bolt released?
The Unnecto Bolt was announced 2016, June.
What is the Unnecto Bolt's display size?
The Unnecto Bolt has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Unnecto Bolt have?
The Unnecto Bolt comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Unnecto Bolt have?
The Unnecto Bolt is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Unnecto Bolt have?
The Unnecto Bolt features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Unnecto Bolt battery capacity?
The Unnecto Bolt has a 2000 mAh battery.
Does the Unnecto Bolt support 5G?
No, the Unnecto Bolt does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Unnecto Bolt run?
The Unnecto Bolt runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Unnecto Bolt?
AppsApk's editorial team rates the Unnecto Bolt at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.