Unnecto Neo V
3.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Unnecto Neo V is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Unnecto Neo V at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, July |
BODY | |
| Dimensions | 143.5 x 70.5 x 9.2 mm (5.65 x 2.78 x 0.36 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 1.3 MP, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Blue |
● Questions about this phone
When was the Unnecto Neo V released?
The Unnecto Neo V was announced 2016, May.
What is the Unnecto Neo V's display size?
The Unnecto Neo V has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Unnecto Neo V have?
The Unnecto Neo V comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Unnecto Neo V have?
The Unnecto Neo V is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Unnecto Neo V have?
The Unnecto Neo V features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Unnecto Neo V battery capacity?
The Unnecto Neo V has a 2000 mAh battery.
Does the Unnecto Neo V support 5G?
No, the Unnecto Neo V does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Unnecto Neo V run?
The Unnecto Neo V runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Unnecto Neo V?
AppsApk's editorial team rates the Unnecto Neo V at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.