| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, October. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 142.2 x 70.4 x 11.2 mm (5.60 x 2.77 x 0.44 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | Sapphire crystal glass capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Scratch-proof glass |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.7 GHz |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes, built-in amplifier |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Colors | Cappuccino, Black, Orange, Mocha, Raspberry, Pure Navy Alligator, Pure Plum Alligator |
| Price | About 5525 USD |