Vertu Signature Touch
4.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2275 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Vertu Signature Touch is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 2 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 2275 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Vertu Signature Touch at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800), 25(1900) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 145 x 69 x 10.7 mm (5.71 x 2.72 x 0.42 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Sapphire crystal glass capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~60.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~469 ppi density) |
| Protection | Scratch-proof glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, Hasselblad certified, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound Tuned by Bang & Olufsen Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2275 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Jet/ Claret leather, pure Jet leather, pure Jet red gold, Seaspray/ Damson/ Pure navy lizard, Jet alligator, Clous De Paris |
| Price | About 9158 USD |
● Questions about this phone
When was the Vertu Signature Touch released?
The Vertu Signature Touch was announced 2014, June.
What is the Vertu Signature Touch's display size?
The Vertu Signature Touch has a 4.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Vertu Signature Touch have?
The Vertu Signature Touch comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Vertu Signature Touch have?
The Vertu Signature Touch is available with 64GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Vertu Signature Touch have?
The Vertu Signature Touch features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Vertu Signature Touch battery capacity?
The Vertu Signature Touch has a 2275 mAh battery.
Does the Vertu Signature Touch support 5G?
No, the Vertu Signature Touch does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Vertu Signature Touch run?
The Vertu Signature Touch runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Vertu Signature Touch?
AppsApk's editorial team rates the Vertu Signature Touch at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.