Vertu Aster
5.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2275 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Vertu Aster is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 2 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 2275 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Vertu Aster at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800), 25(1900) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 143.4 x 69 x 11.2 mm (5.65 x 2.72 x 0.44 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Sapphire crystal glass capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 59.9 cm2 (~60.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~473 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 13 MP, Hasselblad certified, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2275 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Onyx Calf, Lagoon Calf, Blush Calf, Caviar Karung, Tangerine Karung, Raspberry Ostrich, Cognac Ostrich |
| Price | About 6010 USD |
● Questions about this phone
When was the Vertu Aster released?
The Vertu Aster was announced 2014, October.
What is the Vertu Aster's display size?
The Vertu Aster has a 4.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Vertu Aster have?
The Vertu Aster comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Vertu Aster have?
The Vertu Aster is available with 64GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Vertu Aster have?
The Vertu Aster features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Vertu Aster battery capacity?
The Vertu Aster has a 2275 mAh battery.
Does the Vertu Aster support 5G?
No, the Vertu Aster does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Vertu Aster run?
The Vertu Aster runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Vertu Aster?
AppsApk's editorial team rates the Vertu Aster at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.