Vertu Ti
4.7/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.7 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- BatteryNon-removable Li-Ion battery
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The Vertu Ti is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.7 inches display, 1 GB RAM, up to 64GB storage, a Dual-core 1.7 GHz chipset, a 8 MP main camera, and runs Android 4.0. AppsApk rates the Vertu Ti at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, February |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Sapphire crystal glass capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | Dual-core 1.7 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (Bang&Olufsen) |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Black/Gray |
| Price | About 8,730 USD |
● Questions about this phone
When was the Vertu Ti released?
The Vertu Ti was announced 2013, February. Released 2013, February.
What is the Vertu Ti's display size?
The Vertu Ti has a 3.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Vertu Ti have?
The Vertu Ti comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Vertu Ti have?
The Vertu Ti is available with 64GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Vertu Ti have?
The Vertu Ti features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
Does the Vertu Ti support 5G?
No, the Vertu Ti does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Vertu Ti run?
The Vertu Ti runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the Vertu Ti?
AppsApk's editorial team rates the Vertu Ti at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN