| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, February. Released 2013, February |
| Status | Discontinued |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | Sapphire crystal glass capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | Dual-core 1.7 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (Bang&Olufsen) |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion battery |
| Colors | Black/Gray |
| Price | About 8,730 USD |