Vertu Signature Touch (2015)
6.1/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera21 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3160 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Vertu Signature Touch (2015) is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.56 GHz Cortex-A53 & 4x1.82 GHz Cortex-A57) chipset, a 21 MP main camera, a 3160 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Vertu Signature Touch (2015) at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 28(700), 29(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 155 x 74 x 10.8 mm (6.10 x 2.91 x 0.43 in) |
| Weight | 225-236 g (8.32 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Sapphire crystal glass capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.56 GHz Cortex-A53 & 4x1.82 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | Yes |
| Single | 21 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3160 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Jet Calf, Garnet Calf, Grape Lizard, Pure Jet Lizard, Jet Alligator, Pure Navy Alligator, Clous de Paris Alligator, Pure Jet Red Gold |
| Price | About 9,943 USD |
● Questions about this phone
When was the Vertu Signature Touch (2015) released?
The Vertu Signature Touch (2015) was announced 2015, September.
What is the Vertu Signature Touch (2015)'s display size?
The Vertu Signature Touch (2015) has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Vertu Signature Touch (2015) have?
The Vertu Signature Touch (2015) comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Vertu Signature Touch (2015) have?
The Vertu Signature Touch (2015) is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Vertu Signature Touch (2015) have?
The Vertu Signature Touch (2015) features a 21 MP main camera. Specifications: 21 MP.
What is the Vertu Signature Touch (2015) battery capacity?
The Vertu Signature Touch (2015) has a 3160 mAh battery.
Does the Vertu Signature Touch (2015) support 5G?
No, the Vertu Signature Touch (2015) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Vertu Signature Touch (2015) run?
The Vertu Signature Touch (2015) runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Vertu Signature Touch (2015)?
AppsApk's editorial team rates the Vertu Signature Touch (2015) at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN