| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, June |
| Dimensions | 151.3 x 69.9 x 8.2 mm (5.96 x 2.75 x 0.32 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches, 85.5 cm2 (~80.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~291 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM429 Snapdragon 429 |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 504 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Dual |
13 MP, AF 5 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
| Colors | Chrome Pewter |
| Price | About 198 USD |