Vodafone Smart E9
4.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Vodafone Smart E9 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Vodafone Smart E9 at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 800/900/1800/2100/2600 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 137.6 x 65.7 x 9.8 mm (5.42 x 2.59 x 0.39 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 64.5 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~215 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | v |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Anthracite |
| Models | VFD 527 |
| Price | About 77 USD |
● Questions about this phone
When was the Vodafone Smart E9 released?
The Vodafone Smart E9 was announced 2018, December.
What is the Vodafone Smart E9's display size?
The Vodafone Smart E9 has a 5.0 inches display with 480 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Vodafone Smart E9 have?
The Vodafone Smart E9 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Vodafone Smart E9 have?
The Vodafone Smart E9 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Vodafone Smart E9 have?
The Vodafone Smart E9 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Vodafone Smart E9 battery capacity?
The Vodafone Smart E9 has a 2000 mAh battery.
Does the Vodafone Smart E9 support 5G?
No, the Vodafone Smart E9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Vodafone Smart E9 run?
The Vodafone Smart E9 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Vodafone Smart E9?
AppsApk's editorial team rates the Vodafone Smart E9 at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.