Vodafone Tab Prime 6
6.7/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display9.6 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4600 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Vodafone Tab Prime 6 is a tablet announced 2015. Key specs include a 9.6 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 4600 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Vodafone Tab Prime 6 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 244 x 146 x 8 mm (9.61 x 5.75 x 0.31 in) |
| Weight | 406 g (14.32 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.6 inches, 267.2 cm2 (~75.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~157 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 4600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 232 USD |
● Questions about this phone
When was the Vodafone Tab Prime 6 released?
The Vodafone Tab Prime 6 was announced 2015, May.
What is the Vodafone Tab Prime 6's display size?
The Vodafone Tab Prime 6 has a 9.6 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Vodafone Tab Prime 6 have?
The Vodafone Tab Prime 6 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Vodafone Tab Prime 6 have?
The Vodafone Tab Prime 6 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Vodafone Tab Prime 6 have?
The Vodafone Tab Prime 6 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Vodafone Tab Prime 6 battery capacity?
The Vodafone Tab Prime 6 has a 4600 mAh battery.
Does the Vodafone Tab Prime 6 support 5G?
No, the Vodafone Tab Prime 6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Vodafone Tab Prime 6 run?
The Vodafone Tab Prime 6 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Vodafone Tab Prime 6?
AppsApk's editorial team rates the Vodafone Tab Prime 6 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.