Vodafone Smart Tab N8
6.3/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4600 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Vodafone Smart Tab N8 is a tablet announced 2017. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 4600 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Vodafone Smart Tab N8 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 260 x 155 x 9 mm (10.24 x 6.10 x 0.35 in) |
| Weight | 465 g (1.03 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~73.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT8735B |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Volcano Black |
| Price | About 199 USD |
● Questions about this phone
When was the Vodafone Smart Tab N8 released?
The Vodafone Smart Tab N8 was announced 2017, June.
What is the Vodafone Smart Tab N8's display size?
The Vodafone Smart Tab N8 has a 10.1 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Vodafone Smart Tab N8 have?
The Vodafone Smart Tab N8 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Vodafone Smart Tab N8 have?
The Vodafone Smart Tab N8 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Vodafone Smart Tab N8 have?
The Vodafone Smart Tab N8 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Vodafone Smart Tab N8 battery capacity?
The Vodafone Smart Tab N8 has a 4600 mAh battery.
Does the Vodafone Smart Tab N8 support 5G?
No, the Vodafone Smart Tab N8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Vodafone Smart Tab N8 run?
The Vodafone Smart Tab N8 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Vodafone Smart Tab N8?
AppsApk's editorial team rates the Vodafone Smart Tab N8 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.