| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Announced | 2006, March |
| Status | Cancelled |
| Dimensions | 105 x 48 x 9.9 mm (4.13 x 1.89 x 0.39 in) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 28 x 35 mm, 10.2 cm2 (~20.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~157 ppi density) |
| Card slot | microMMC |
| Single | 1.3 MP |
| Video | QCIF |
| Single | VGA videocall camera |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
| Colors | Black |