VK Mobile VK300
1.4/ 10
Announced 2005Discontinued
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 128×160
- CameraNo
- Memory—
- Battery720 mAh
- OS—
Sponsored
The VK Mobile VK300 is a smartphone announced 2005. Key specs include a 1.8 inches display and a 720 mAh battery. AppsApk rates the VK Mobile VK300 at 1.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2005, July |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 79.5 x 42.5 x 21.5 mm (3.13 x 1.67 x 0.85 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~30.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver-black, Gold |
● Questions about this phone
When was the VK Mobile VK300 released?
The VK Mobile VK300 was announced 2005, July.
What is the VK Mobile VK300's display size?
The VK Mobile VK300 has a 1.8 inches display with 128 x 160 pixels (~114 ppi density) resolution.
What is the VK Mobile VK300 battery capacity?
The VK Mobile VK300 has a 720 mAh battery.
Does the VK Mobile VK300 support 5G?
No, the VK Mobile VK300 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the VK Mobile VK300?
AppsApk's editorial team rates the VK Mobile VK300 at 1.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.