| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, May |
| Dimensions | 213.9 x 127.7 x 9.5 mm (8.42 x 5.03 x 0.37 in) |
| Weight | 355 g (12.52 oz) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom Z3735G |
| CPU | Quad-core 1.33 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4550 mAh battery (17.2 Wh) |
| Colors | Black, White |
| Price | About 198 USD |