Acer Iconia Tab 10 A3-A40
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 1920×1200
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery6100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Acer Iconia Tab 10 A3-A40 is a tablet announced 2016. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 6100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Acer Iconia Tab 10 A3-A40 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 259 x 167 x 8.9 mm (10.20 x 6.57 x 0.35 in) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT8163A |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes DTS HD sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 6100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 253 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Iconia Tab 10 A3-A40 released?
The Acer Iconia Tab 10 A3-A40 was announced 2016, April.
What is the Acer Iconia Tab 10 A3-A40's display size?
The Acer Iconia Tab 10 A3-A40 has a 10.1 inches display with 1920 x 1200 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Iconia Tab 10 A3-A40 have?
The Acer Iconia Tab 10 A3-A40 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Acer Iconia Tab 10 A3-A40 have?
The Acer Iconia Tab 10 A3-A40 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Acer Iconia Tab 10 A3-A40 have?
The Acer Iconia Tab 10 A3-A40 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Acer Iconia Tab 10 A3-A40 battery capacity?
The Acer Iconia Tab 10 A3-A40 has a 6100 mAh battery.
Does the Acer Iconia Tab 10 A3-A40 support 5G?
No, the Acer Iconia Tab 10 A3-A40 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Acer Iconia Tab 10 A3-A40 run?
The Acer Iconia Tab 10 A3-A40 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Acer Iconia Tab 10 A3-A40?
AppsApk's editorial team rates the Acer Iconia Tab 10 A3-A40 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.