Acer Iconia A1-830
6.6/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.9 inches · 768×1024
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Acer Iconia A1-830 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.9 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.6 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Acer Iconia A1-830 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
display
6.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 203 x 138.4 x 8.2 mm (7.99 x 5.45 x 0.32 in) |
| Weight | 380 g (13.40 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | LED-backlit IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~162 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 143 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Iconia A1-830 released?
The Acer Iconia A1-830 was announced 2014, January.
What is the Acer Iconia A1-830's display size?
The Acer Iconia A1-830 has a 7.9 inches display with 768 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Iconia A1-830 have?
The Acer Iconia A1-830 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Acer Iconia A1-830 have?
The Acer Iconia A1-830 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Acer Iconia A1-830 have?
The Acer Iconia A1-830 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Acer Iconia A1-830 battery capacity?
The Acer Iconia A1-830 has a 4000 mAh battery.
Does the Acer Iconia A1-830 support 5G?
No, the Acer Iconia A1-830 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Acer Iconia A1-830 run?
The Acer Iconia A1-830 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Acer Iconia A1-830?
AppsApk's editorial team rates the Acer Iconia A1-830 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN