Acer Iconia Tab 10 A3-A30
6.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 1920×1200
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5910 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Acer Iconia Tab 10 A3-A30 is a tablet announced 2015. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.33 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 5910 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Acer Iconia Tab 10 A3-A30 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
display
6.0
design
6.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 260 x 176 x 9.7 mm (10.24 x 6.93 x 0.38 in) |
| Weight | 540 g (1.19 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | LED-backlit IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom Z3735F |
| CPU | Quad-core 1.33 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | A-GPS only |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5910 mAh battery (22 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 275 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Iconia Tab 10 A3-A30 released?
The Acer Iconia Tab 10 A3-A30 was announced 2015, April.
What is the Acer Iconia Tab 10 A3-A30's display size?
The Acer Iconia Tab 10 A3-A30 has a 10.1 inches display with 1920 x 1200 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Iconia Tab 10 A3-A30 have?
The Acer Iconia Tab 10 A3-A30 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Acer Iconia Tab 10 A3-A30 have?
The Acer Iconia Tab 10 A3-A30 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Acer Iconia Tab 10 A3-A30 have?
The Acer Iconia Tab 10 A3-A30 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Acer Iconia Tab 10 A3-A30 battery capacity?
The Acer Iconia Tab 10 A3-A30 has a 5910 mAh battery.
Does the Acer Iconia Tab 10 A3-A30 support 5G?
No, the Acer Iconia Tab 10 A3-A30 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Acer Iconia Tab 10 A3-A30 run?
The Acer Iconia Tab 10 A3-A30 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Acer Iconia Tab 10 A3-A30?
AppsApk's editorial team rates the Acer Iconia Tab 10 A3-A30 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN