| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
| Dimensions | 256.5 x 170.2 x 10.2 mm (10.10 x 6.70 x 0.40 in) |
| Weight | 508 g (1.12 lb) |
| SIM | No |
| Type | LED-backlit IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4, oleophobic coating |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT8127 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby Digital Plus sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | A-GPS only |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5910 mAh battery (A3-A20FHD-K8KX) |
| Colors | Black, White |
| Price | About 253 USD |