Acer Iconia One 7 B1-730
6.7/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3700 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Acer Iconia One 7 B1-730 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.6 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 3700 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Acer Iconia One 7 B1-730 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 8.9 mm thickness |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z2560 |
| CPU | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Red, white, black, blue, pink |
| Price | About 99 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Iconia One 7 B1-730 released?
The Acer Iconia One 7 B1-730 was announced 2014, April.
What is the Acer Iconia One 7 B1-730's display size?
The Acer Iconia One 7 B1-730 has a 7.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Iconia One 7 B1-730 have?
The Acer Iconia One 7 B1-730 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Acer Iconia One 7 B1-730 have?
The Acer Iconia One 7 B1-730 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Acer Iconia One 7 B1-730 have?
The Acer Iconia One 7 B1-730 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Acer Iconia One 7 B1-730 battery capacity?
The Acer Iconia One 7 B1-730 has a 3700 mAh battery.
Does the Acer Iconia One 7 B1-730 support 5G?
No, the Acer Iconia One 7 B1-730 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Acer Iconia One 7 B1-730 run?
The Acer Iconia One 7 B1-730 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Acer Iconia One 7 B1-730?
AppsApk's editorial team rates the Acer Iconia One 7 B1-730 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.