Acer Liquid Z630S
6.4/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Acer Liquid Z630S is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Acer Liquid Z630S at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 156.3 x 77.5 x 8.9 mm (6.15 x 3.05 x 0.35 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 4000 mAh battery (15.2 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Price | About 102 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Liquid Z630S released?
The Acer Liquid Z630S was announced 2015, September.
What is the Acer Liquid Z630S's display size?
The Acer Liquid Z630S has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Liquid Z630S have?
The Acer Liquid Z630S comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Acer Liquid Z630S have?
The Acer Liquid Z630S is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Acer Liquid Z630S have?
The Acer Liquid Z630S features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Acer Liquid Z630S battery capacity?
The Acer Liquid Z630S has a 4000 mAh battery.
Does the Acer Liquid Z630S support 5G?
No, the Acer Liquid Z630S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Acer Liquid Z630S run?
The Acer Liquid Z630S runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Acer Liquid Z630S?
AppsApk's editorial team rates the Acer Liquid Z630S at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.