| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, September |
| Dimensions | 215 x 130 x 8.5 mm (8.46 x 5.12 x 0.33 in) |
| Weight | 360 g (12.70 oz) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z3745 |
| CPU | Quad-core 1.86 GHz |
| GPU | Intel Gen 7 (Ivy Bridge) |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4600 mAh battery |
| Colors | Silver |
| Price | About 220 USD |