Acer Iconia Tab A3-A20
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 1280×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery5910 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Acer Iconia Tab A3-A20 is a tablet announced 2014. Key specs include a 10.1 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 5910 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Acer Iconia Tab A3-A20 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 256.5 x 170.2 x 10.2 mm (10.10 x 6.70 x 0.40 in) |
| Weight | 508 g (1.12 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | LED-backlit IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT8127 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | A-GPS only |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5910 mAh battery (A3-A20-K1AY) |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 209 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Iconia Tab A3-A20 released?
The Acer Iconia Tab A3-A20 was announced 2014, October.
What is the Acer Iconia Tab A3-A20's display size?
The Acer Iconia Tab A3-A20 has a 10.1 inches display with 1280 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Iconia Tab A3-A20 have?
The Acer Iconia Tab A3-A20 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Acer Iconia Tab A3-A20 have?
The Acer Iconia Tab A3-A20 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Acer Iconia Tab A3-A20 have?
The Acer Iconia Tab A3-A20 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Acer Iconia Tab A3-A20 battery capacity?
The Acer Iconia Tab A3-A20 has a 5910 mAh battery.
Does the Acer Iconia Tab A3-A20 support 5G?
No, the Acer Iconia Tab A3-A20 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Acer Iconia Tab A3-A20 run?
The Acer Iconia Tab A3-A20 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Acer Iconia Tab A3-A20?
AppsApk's editorial team rates the Acer Iconia Tab A3-A20 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.