Acer Liquid Jade 2
6.3/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera21 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Acer Liquid Jade 2 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) chipset, a 21 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Acer Liquid Jade 2 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available |
BODY | |
| Dimensions | 156.6 x 75.9 x 8.4 mm (6.17 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 418 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 21 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 253 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Liquid Jade 2 released?
The Acer Liquid Jade 2 was announced 2016, February.
What is the Acer Liquid Jade 2's display size?
The Acer Liquid Jade 2 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Liquid Jade 2 have?
The Acer Liquid Jade 2 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Acer Liquid Jade 2 have?
The Acer Liquid Jade 2 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Acer Liquid Jade 2 have?
The Acer Liquid Jade 2 features a 21 MP main camera. Specifications: 21 MP.
What is the Acer Liquid Jade 2 battery capacity?
The Acer Liquid Jade 2 has a 3000 mAh battery.
Does the Acer Liquid Jade 2 support 5G?
No, the Acer Liquid Jade 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Acer Liquid Jade 2 run?
The Acer Liquid Jade 2 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Acer Liquid Jade 2?
AppsApk's editorial team rates the Acer Liquid Jade 2 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.