Acer Liquid Z6
5.9/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Acer Liquid Z6 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Acer Liquid Z6 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 145.5 x 72.5 x 8.5 mm (5.73 x 2.85 x 0.33 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 134 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Liquid Z6 released?
The Acer Liquid Z6 was announced 2016, August.
What is the Acer Liquid Z6's display size?
The Acer Liquid Z6 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Liquid Z6 have?
The Acer Liquid Z6 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Acer Liquid Z6 have?
The Acer Liquid Z6 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Acer Liquid Z6 have?
The Acer Liquid Z6 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Acer Liquid Z6 battery capacity?
The Acer Liquid Z6 has a 2000 mAh battery.
Does the Acer Liquid Z6 support 5G?
No, the Acer Liquid Z6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Acer Liquid Z6 run?
The Acer Liquid Z6 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Acer Liquid Z6?
AppsApk's editorial team rates the Acer Liquid Z6 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.