| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 N/A |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, August |
| Dimensions | 8.9 mm thickness |
| Weight | 298 g (10.51 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Single | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 165 USD |