Acer Iconia B1-720
6.6/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2014Discontinued
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 600×1024
- CameraVGA
- Memory1 GB RAM
- Battery2955 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Acer Iconia B1-720 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.3 GHz chipset, a 2955 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Acer Iconia B1-720 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
display
6.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 198.1 x 121.9 x 10.2 mm (7.80 x 4.80 x 0.40 in) |
| Weight | 315 g (11.11 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8111 |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz |
| GPU | PowerVR SGX531 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2955 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Price | About 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Iconia B1-720 released?
The Acer Iconia B1-720 was announced 2014, January. Released 2014, January.
What is the Acer Iconia B1-720's display size?
The Acer Iconia B1-720 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Iconia B1-720 have?
The Acer Iconia B1-720 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Acer Iconia B1-720 have?
The Acer Iconia B1-720 is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What is the Acer Iconia B1-720 battery capacity?
The Acer Iconia B1-720 has a 2955 mAh battery.
Does the Acer Iconia B1-720 support 5G?
No, the Acer Iconia B1-720 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Acer Iconia B1-720 run?
The Acer Iconia B1-720 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Acer Iconia B1-720?
AppsApk's editorial team rates the Acer Iconia B1-720 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN