| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, June |
| Dimensions | 8.9 mm thickness |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z2560 |
| CPU | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Single | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3700 mAh battery |
| Colors | Red, white, black, blue, pink |
| Price | About 99 USD |