Acer Liquid Z330
5.7/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Acer Liquid Z330 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Acer Liquid Z330 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 136 x 66.5 x 9.6 mm (5.35 x 2.62 x 0.38 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Mystic Black, Pure White |
| Price | About 122 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Liquid Z330 released?
The Acer Liquid Z330 was announced 2015, September.
What is the Acer Liquid Z330's display size?
The Acer Liquid Z330 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Liquid Z330 have?
The Acer Liquid Z330 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Acer Liquid Z330 have?
The Acer Liquid Z330 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Acer Liquid Z330 have?
The Acer Liquid Z330 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Acer Liquid Z330 battery capacity?
The Acer Liquid Z330 has a 2000 mAh battery.
Does the Acer Liquid Z330 support 5G?
No, the Acer Liquid Z330 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Acer Liquid Z330 run?
The Acer Liquid Z330 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Acer Liquid Z330?
AppsApk's editorial team rates the Acer Liquid Z330 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.