Acer Iconia Talk S
6.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Acer Iconia Talk S is a tablet announced 2016. Key specs include a 7.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Acer Iconia Talk S at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 191.7 x 101 x 9.4 mm (7.55 x 3.98 x 0.37 in) |
| Weight | 260 g (9.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 135.1 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT8735 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS HD sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery (12.92 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 187 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Iconia Talk S released?
The Acer Iconia Talk S was announced 2016, August.
What is the Acer Iconia Talk S's display size?
The Acer Iconia Talk S has a 7.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Iconia Talk S have?
The Acer Iconia Talk S comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Acer Iconia Talk S have?
The Acer Iconia Talk S is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Acer Iconia Talk S have?
The Acer Iconia Talk S features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Acer Iconia Talk S battery capacity?
The Acer Iconia Talk S has a 3400 mAh battery.
Does the Acer Iconia Talk S support 5G?
No, the Acer Iconia Talk S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Acer Iconia Talk S run?
The Acer Iconia Talk S runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Acer Iconia Talk S?
AppsApk's editorial team rates the Acer Iconia Talk S at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.