| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2014, January. Released 2014, January |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 199 x 122.3 x 11.4 mm (7.83 x 4.81 x 0.45 in) |
| Weight | 323 g (11.39 oz) |
| SIM | Yes |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~56.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8312 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2955 mAh battery |
| Colors | Black/Red |
| Price | About 143 USD |