| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, March |
| Dimensions | 203 x 138.4 x 8.2 mm (7.99 x 5.45 x 0.32 in) |
| Weight | 380 g (13.40 oz) |
| SIM | No |
| Type | LED-backlit IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~162 ppi density) |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
| Colors | White |
| Price | About 143 USD |